

KARLOVY VARY 2016
Letošní ročník pravidelného setkání členů šlechtických rodin z Evropy a čím dál více i z nejrůznějších koutů světa, proběhl v Karlových Varech na konci dubna.
Na dostihovém závodišti se opět bojovalo nejen o vítězství v sedle, ale i soutěž o nejkrásnější klobouk vzaly dámy velice zodpovědně. Kromě klobouků, které zdobily, byly některé skutečným uměleckým dílem. Tato soutěž se tak stává opravdu prestižní záležitostí, a proto i ocenění má být nejen vzpomínkou, ale má i svůj příběh a symboliku.
Proto jsme pro dámu, která se umístila na prvním místě, ručně vyrobili speciální cenu připomínající letošní 700. výročí narození Karla IV.
Cena
Karlovy Vary se nesou v roce 2016 ve znamení oslav výročí 700 let od narození Karla IV. Často nazývaného jako „Otec vlasti" , římského císaře a českého krále, který povýšil v době své vlády české království na úroveň nejvýznamnějších států Evropy.
Doba Karla IV. k nám dnes promlouvá především prostřednictvím staveb, u jejichž zrodu slavný panovník z dynastie Lucemburku stál. Nesmrtelnými památníky tohoto českého krále se staly především stavby v pražských městech. Za svůj život Karel IV. založil Nové Město v Praze, dal vzniknout historicky první univerzitě ve střední Evropě-Karlově Univerzitě, vybudoval nový královsý palác, nechal postavit kouzelný hrad Karlštejn, na kterém se natáčel nesmrtelný film Noc na Karlštejně a především postavil Karlův most,který je považován za srdce Evropy-slavný most, pro který sochaři vytvářeli svá sousoší a básníci psali své básně.


Sedmisté výročí od narození tohoto velikého muže, který dovedl svými vladařskými schopnostmi hospodářství českých zemí k prosperitě, je vskutku výročí celoevropského významu.V případě Karlových Varů zúročil své předešlé zkušenosti ze severoitalských lázeňských míst. Karlovy Vary se tak k oslavě narození svého zakladatele připojí zcela přirozeně.
S Karlem IV. jsou rovněž pevně spjaty císařské klenoty, které tvoří soubor mimořádně historicky i umělecky cenných předmětů, které doprovázely korunovace českých králů. Přestože po vzniku Československa v roce 1918 již tomuto původnímu účelu neslouží, jejich velkolepý význam trvá i nadále. Jsou bezpochyby symboly české samostatnosti a státnosti. Sám Karel IV. si nechal pro svou korunovaci českým králem v roce 1346 ze zlata zhotovit Svatováclavskou korunu, která spolu s žezlem, královským jablkem a korunovačním pláštěm byly roku 1962 prohlášeny za národní kulturní památku.
A právě císařské klenoty a oslavy výročí narození Karla IV. inspirovaly firmu Ralton z Jablonce nad Nisou k vytvoření unikátního šperku ve tvaru kříže, který získá žena s nejkrásnějším kloboukem. Tvar kříže představuje nejdůležitější symbol křesťanství, Kristova ukřižování a vítězství nad smrtí a pozemskostí. Kameny na kříži jsou ojedinělé nejen svou velikostí, ale i tvarem. Dominantní kámen na originálním kříži představuje safír umocňující duchovní sílu a čistotu. Každý drahokam má přesně stanovené místo nesoucí v sobě hluboká poselství biblických králů a proroků. Překrásné růžové až narudlé ametysty s růžovým turmalínem jsou vkladeny do tvaru x a symbolizují tak ukřižovaného. Jím postupují zelené smaragdy osazené do tvaru trojúhelníku, které vyobrazují oko boží prozřetelnosti.
Tento krásný šperk tak představuje nejen duchovní stránku, ale rovněž hru barev s překrásnými kameny, které i beze slov vyprávějí svůj příběh o dávných časech, které se tradují dodnes.



